Aktualności

Dla młodzieży

"BIEŻANOWSKO-GRODZIEŃSKI PAMIĘTNIK"

W OKRESIE OD 26 WRZEŚNIA DO 7 PAŹDZIERNIKA GOŚCIMY WE DWORZE GRUPĘ MŁODZIEŻY Z GRÓDKA JAGIELLOŃSKIEGO NA UKRAINIE (OBWÓD LWOWSKI). RAZEM Z NASZYMI GOŚĆMI ORAZ SP NR 124 REALIZUJEMY PROJEKT PT. "BIEŻANOWSKO-GRODZIEŃSKI PAMIĘTNIK", KTÓRY JEST DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU "POLSKO-UKRAIŃSKA WYMIANA MŁODZIEŻY".

Patronat honorowy nad projektem objął Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Pan Oleh Mandiuk

Projekt „Bieżanowsko-grodzieński pamiętnik” to projekt o charakterze kulturalno-edukacyjnym oraz językowym. Realizowana w jego ramach wymiana młodzieży polsko-ukraińskiej stwarza możliwość wpajania młodemu pokoleniu tolerancji, akceptacji, wzajemnej otwartości oraz postaw zdrowego patriotyzmu, cechującego się umiejętnością okazywania dumy z wartości tradycyjnych i historycznych kraju, z jakiego pochodzą oraz dzielenia się tym z ich rówieśnikami z zagranicy.

W programie przewidzianych jest mnóstwo atrakcji, w tym warsztaty malowania na szkle, warsztaty ekologiczno-przyrodnicze robienia zabawek z siana, warsztaty batiku, gry na bum-bum rurkach i in.. Ale nasze działania skupiają się na warsztatach artystycznych prowadzonych w trzech grupach: tanecznej, wokalnej i teatralnej, które mają na celu przygotowanie i wystawienie przedstawienia zatytułowanego "Czar Krakowa" autorstwa Barbary Leśniak. Warsztaty prowadzą: Maria Madejska, Marta Zając. Efekty tej wytężonej pracy będzie można podziwiać 6 października o godz. 18.00. ZAPRASZAMY!!!! I TRZYMAMY KCIUKI ZA MŁODYCH WYKONAWCÓW.

Zachęcamy do oglądania fotorelacji na naszym profilu na portalu społecznościowym. 
Ogólne

WERNISAŻ WYSTAWY "DROGI BIEŻANOWIAN DO NIEPODLEGŁOŚCI"

ZAPRASZAMY 26 LISTOPADA (PIĄTEK) GODZ. 17.00 NA WERNISAŻ WYSTAWY „BIEŻANOWIAN DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI” PRZYGOTOWANEJ WE WSPÓŁPRACY Z ARCHIWUM NARODOWYM W KRAKOWIE Z OKAZJI OBCHODÓW 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI „BIEŻANOWIAN DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”. WYSTAWA JEST PREZENTOWANA DO 12.12.2018 R.

Wybuch I wojny światowej stał się dla narodów pozostających w niewoli okazją do odzyskania utraconej niepodległości. Wśród nich byli Polacy, którzy od samego początku wojny aktywnie włączali się w tworzenie formacji i organizacji wojskowych walczących z zaborcami. Mieszkańcy podkrakowskiego Bieżanowa, należącego do powiatu wielickiego, wykazali się w tym wyjątkowym czasie szczególną ofiarnością na rzecz Legionów. Stamtąd pochodziła też znacząca liczba ochotników do tejże formacji, co dostrzeżono już w czasie wojny. W Bieżanowie u schyłku zmagań wojennych działała prężnie placówka tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej. O wydarzeniach i ludziach z tamtego okresu, związanych z małą ojczyzną należącą dzisiaj do Krakowa, opowiada wystawa „Bieżanowian drogi do niepodległości”.

Prezentowane na wystawie fotografie, ilustracje i dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie, instytucji partnerskich:

Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie, Archiwum Urzędu Miasta Krakowa, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojskowego Biura Historycznego, Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie, Zgromadzenia Sióstr Prezentek, a także osób prywatnych.

więcej